flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Пам’ятка правил перебування у судових засіданнях та корисна інформація для представників ЗМІ

 

            Дана пям’ятка розроблена Токмацьким районним судом Запорізької області з метою інформування представників ЗМІ про правила перебування в судових засіданнях, та з метою сприяння у забезпеченні інформування громадськості про хід справ, що мають підвищений суспільний інтерес.

            Розгляд справ у Токмацькому районному суді Запорізької області здійснюється відкрито, крім випадків постановлення судом ухвал про проведення розгляду справи у закритому судовому засіданні.

            Відвідування відкритих судових засідань Токмацького районного суду Запорізької області представниками ЗМІ здійснюється безпосередньо акредитації за пред’явленням службового посвідчення, а представниками іноземних ЗМІ – за акредитаційною карткою, виданою прес-службою Міністерства закордонних справ України.

            Право попереднього звернення з повідомленням про проведення фотозйомки /відео зйомки/ аудіозапису відкритого судового засідання залишається за представниками ЗМІ.

            При використанні портативних засобів висвітлення відкритих судових засідань дозвіл суду не потрібен.

            Проведення в залі судового засідання фото-, відео- та аудіо запису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню або в мережі інтернет допускається за ухвалою суду , за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб’єктами владних повноважень та за наявності відповідного клопотання, яке підлягає розгляду судом (зразки клопотань доступні для ознайомлення на сайті суду в розділі «Прес-центр», підрозділ «Зразки клопотань для представників ЗМІ» за посиланням.

            https://tm.zp.court.gov.ua/sud0824/pres-centr/zrazku_zmi/

            При наявності у суду заздалегідь поданого повідомлення про проведення фотозйомки /відео зйомки/ аудіо запису відкритого судового засідання прес-служба Токмацького районного суду Запорізької області матиме змогу створити сприятливі умови для виконання Вами професійних обов’язків, зокрема:

 

Нехтування статтею 307 Цивільного кодексу України не допускається.

 

Фізична особо може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на  фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовується цією Фізичною особою. Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівк, в тому числі таємно, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

Загально встановлені правила перебування представниками ЗМІ у відкритому судовому засіданні:

Заборони при перебуванні у відкритому сідовому засіданні:

Представникам ЗМІ законодавством не надано права ставити питання суддям або сторонам по справі в ході судового засідання.

 

Інформація на замітку

 

Суддя – спікер Токмацького районного суду Запорізької області – Курдюков Вячеслав Миколайович (р.т. 4-51-80).

(прохання до представників ЗМІ завчасно планувати інтерв’ю з суддею – спікером та повідомляти прес-секретаря про тему розмови, обсяг, орієнтовану дату та час зустріч з подальшою датою виходу матеріалу).

 

Основна термінологія, яка підлягає застосуванню в судовому засіданні.

 

            Адвокат – фізична особа, що надає професійну правову допомогу громадянам та юридичним особам шляхом реалізації права в їх інтересах. Адвокат є само зайнятою особою провадить незалежну професійну (адвокатську) діяльність.

            Відповідач – у цивільному судочинстві сторона якій пред’явлено позов.

            Головуючий суддя – професійний суддя який головує при колегіальному судовому розгляді або здійснює його одноособово.

            Докази в кримінальному провадженні – фактичні дані, отримані у передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

            Докази у цивільній справі – будь які фактичні дані на підставі яких встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інші обставини які мають значення для правильного вирішення справи.

            Допустимість засобів доказування – вимога закону, яка передбачає для встановлення певного юридичного факту можливість використовувати засоби доказування лише встановленої форми і зобороняє використання засобів доказування.

            Досудове розслідування – стадія кримінального провадження , яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

            Законні презумпції – факти, що не потребують доказування, певний логічний засіб, який використовується судом. Коли це передбачено законом або випливає з його змісту. Законні презумпції можуть бути спростовані.

            Заінтересовані особи – це особи взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що повинні бути встановлені під час вирішення справ окремого провадження : майнові й особисті права яких залежать від юридичного факту, встановлення якого вимагає заявник: для яких після встановлення судом певного юридичного факту виникає обов’язок визначити й оформити правові наслідки та права заявника.   

            Засуджений у кримінальному провадженні – обвинувачений, обвинувальний вирок суду щодо якого набрав законної сили.

            Захисник – адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування, а також особи, стосовно якої передбачається розгляд питання про видачу іноземній державі (екстрадицію).

            Заявник – це особа, яка звернулася до суду із заявою про встановлення певних обставин або юридичного стану особи, з якими закон пов’язує виникнення, зміну або припинення особистих або майнових прав особи для здійснення іншою особою цих прав.

            Зміст позову – вказана у позовній заяві форма захисту , тобто те, що позивач просить від суду присудження відповідача до певних дій.

            Зустрічний позов – це самостійні матеріально-правові вимоги відповідача до позивача, що розглядаються разом із початковим позовом.

            Кримінальне провадження – досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв’язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.

            Належність доказів – це прийнята судом до розгляду тих доказів, які можуть підтвердити чи заперечити юридичні факти, які відносяться до даної справи.

            Не належна сторона – це особа, яка не є суб’єктом спірного матеріального правовідношення, тобто не має права вимоги по спору або не зобов’язана відповідати по пред’явленому позову.

            Обвинувачення – твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, висунуте в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом.

            Обвинувачений (підсудний) – особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду.

            Підозрюваний – особа, якій повідомлено про підозру, яка затримана за підозрою у вчинені кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

            Підстава позову – обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

            Підсудність – сукупність цивільних справ, які підлягають розгляду і вирішенню по суті в даній конкретній ланці судової системи і в даному конкретному суді цієї ланки.

            Позивач – це юридична чи фізична особа , яка звертається до суду за захистом своїх суб’єктивних прав чи охоронюваних законом інтересів, а також особа, в інтересах якої поданий позов.

            Предмет доказування – це обставини, які обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

            Предмет позову – матеріально-правове відношення, вимога позивача до відповідача.

            Преюдиційні факти – такі факти, які не потребують доказування, існування чи відсутність яких встановлено рішенням суду по цивільній справі між тими самими особами, яке вступило в законну силу.

            Притягнення до кримінальної відповідальності – стадія кримінального провадження, яка починається з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

            Прокурор – особа, яка обіймає посаду, передбачену статтею 17 Закону України «Про прокуратуру» та діє у межах своїх повноважень.

            Процесуальне правонаступництво – це заміна належної сторони у спірному правовідношенні у випадку її вибуття із цивільної справи.

            Процесуальний строк – встановлений законом або судом час, протягом якого можуть або повинні бути здійсненні процесуальні дії.

            Секретар судового засідання – є посадовою особою апарату суду, статус якої визначається Законом України «Про державну службу» . Є учасником судового процесу, наділений процесуальними правами та обов’язками. Здійснює судові виклики і повідомлення: перевіряє наявність та з’ясовує причини відсутності осіб, яких було викликано до суду, і доповідає про це головуючому, забезпечує контроль за фіксуванням судового засідання  технічним засобами, веде журнал судового засідання, оформляє матеріали справи /кримінального провадження, виконує інші доручення головуючого у справі.

            Слідчий суддя – суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та у випадку передбаченому статтею 247 Укимінального процесуального кодексу України, - голова чи за його визначенням інший суддя Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, апеляційного суду області, міста Києва та Севастополя. Слідчий суддя (слідчі судді) першої інстанції обирається зборами суддів зі складу суддів цього суду.

            Співучасть – це участь в одному й тому самому процесі кількох позивачів чи кількох відповідачів, інтереси яких не суперечать однин одному.

            Судове повідомлення – повідомлення про здійснення тієї чи іншої процесуальної дії, яка має чи може мати значення для даної особи, але участь даної особи при проведенні даної дії не обов’язкова.

            Судове рішення – постанова суду першої інстанції з приводу вирішення по сті справи.

            Судовий виклик – це письмова вимога суду, яка офіційно адресована судом особам учасникам судового процесу і вручається їм під розписку з вказівкою часу і місця судового засідання та обов’язкової їх явки в такі засідання.

            Судовий розпорядник – посадова особа апарату суду, статус якої визначається Законом України «Про державну службу». Забезпечує належний стан залу судового засідання і запрошує до нього учасників процесу, з урахуванням кількості місць та забезпечення порядку під час судового засідання визначає можливу кількість осіб, що можуть бути присутніми у залі судового засідання, оголошує про вхід і вихід суду та пропонує всім присутнім встати, слідкує за додержанням порядку особами, присутніми у залі судового засідання виконує розпорядження головуючого про приведення до присяги перекладача, експерта, під час судового засідання приймає від учасників процесу документів та інші матеріали і передає до суду, виконує інші доручення головуючого, пов’язані із створенням умов, необхідних для розгляду справи.

            Судовий штраф – грошове стягнення, яке накладається судом на учасників цивільного судочинства у випадку невиконання ними процесуальних обов’язків та негідної поведінки.

            Треті особи без самостійних вимог – процесуально зацікавлені в результатах розгляду справи учасники процесу , які вступають у справу, що вже почалась за ініціативою суду, сторін прокурора або за власною ініціативою.

            Треті особи із самостійними вимогами – це матеріально і процесуально зацікавлені  в результатах розгляду справи учасники процесу, які вступають у справу, що вже почалась, шляхом пред’явлення позову одній або обом сторонам.

            Ухвала – письмове або усне судове рішення, яким вирішується питання пов’язані з процедурою розгляду справи, та інші процесуальні питання.

            Учасники кримінального провадження – сторони кримінального провадження, потерпілий, його представник та законний представник, цивільний позивач, його представник та законний представник, цивільний відповідач та його представник, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, треті особи, щодо майна якої вирішується питання про арешт, особа, стосовно якої розглядається питання про видачу і іноземну державу (екстрадицію), заявник, свідок та його адвокат, понятий, заставодавець, перекладач, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, секретар судового засідання, судовий розпорядник.

            Ціна позову – грошова сума в гривнях, яка відображає матеріально-правову вимогу позивача до відповідача.